Wśród wielu różnych rodzajów kół transportowych szczególną popularnością cieszą się koła poliuretanowe. Nic w tym dziwnego: mają one wiele zalet, które sprawiają, że są one jednym z najbardziej uniwersalnych rodzajów kół. Czym dokładnie cechują się koła poliuretanowe i co warto o nich wiedzieć? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Charakterystyka kół poliuretanowych
Za najważniejszą zaletę kół poliuretanowych uważa się to, że są one rozwiązaniem łączącym właściwości kół plastikowych i kół gumowych. Świetnie sprawdzają się one podczas transportu po zróżnicowanych nawierzchniach – zarówno gładkich, jak i szorstkich podłogach, a także na zewnątrz. Są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, a przy tym nie pozostawiają smug, nie rysują posadzek, dobrze amortyzują drgania i cechują się właściwościami dźwiękochłonnymi. Warto wiedzieć, że koła poliuretanowe łatwo się dezynfekuje. Stanowią one dobry wybór do większości hal i magazynów: są odporne na oleje i tłuszcze, a także działanie sporej grupy detergentów i chemikaliów. Koła poliuretanowe cieszą się coraz większą popularnością z jeszcze jednego względu – to zakup ekonomiczny. Cechują się one stosunkowo niską ceną, bardzo wolno się zużywają, a do tego są niedrogie w eksploatacji.
Czy koła poliuretanowe mają jakieś wady?
Jedyną istotną wadą kół poliuretanowych jest fakt, że nie mogą one pracować w wysokich temperaturach – tracą wtedy część swoich właściwości. Trzeba pamiętać, że chociaż są kołami uniwersalnymi, czasami lepszym wyborem będą koła plastikowe (tanie, niski opór toczenia) lub gumowe (jazda w trudnym terenie).
Wybór kół poliuretanowych
Koła poliuretanowe są dostępne luzem, zazwyczaj jednak kupuje się je z obudową przeznaczoną do konkretnego zastosowania. Najpopularniejsze obudowy to obudowy stałe, obrotowe, z otworem, z hamulcem czy z otworem i hamulcem. W naszym sklepie oferujemy koła o różnych średnicach, od 75 mm do 125 mm.