Wśród wielu rodzajów kółek w naszej ofercie, ogromnym zainteresowaniem cieszą się koła tworzywowe. Wielu klientów uważa je tym uniwersalny, który doskonale sprawdza się zarówno podczas pracy w hali czy magazynie, jak i na asfalcie lub kostce brukowej. Co warto wiedzieć o kołach z tworzywa? Czy do ich produkcji wykorzystuje się tylko poliamid? Przekonajmy się!
Skąd bierze się popularność kół poliamidowych?
Koła poliamidowe to najpopularniejsze koła tworzywowe. Nic w tym dziwnego – poliamid jest bardzo twardy, wytrzymały, odporny na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Koła z poliamidu stawiają niewielki opór podczas toczenia, a do tego są niebrudzące. Ich eksploatacja na posadzce w hali produkcyjnej czy magazynie nie wiąże się więc z usuwaniem przebarwień. Warto wspomnieć też, że koła tworzywowe z poliamidu cechują się wysoką odpornością na większość agresywnych substancji, z którymi mogą mieć styczność na posadzce. Ich największą wadą jest to, że pracują dość głośno. Aby zlikwidować ten problem, czasami wyposaża się je w warstwę innego tworzywa, którego zadaniem jest tłumienie hałasu.
Co warto wiedzieć o kolach z poliuretanu?
Koła przemysłowe z poliuretanu cechują się podobnymi właściwościami, jak koła z poliamidu: są bardzo wytrzymałe, odporne na wiele substancji chemicznych, również nie pozostawiają smug na posadzkach. Dodatkowo jednak świetnie amortyzują drgania i mają wyższą kulturę pracy – skutecznie pochłaniają dźwięki. Koła poliuretanowe niestety tracą część swoich właściwości w wysokich temperaturach, dlatego nie nadają się do użytkowania w każdym środowisku. Szukając kół do swojej firmy, zawsze warto poradzić się specjalisty, czy w danym wypadku lepiej sprawdzi się poliamid, czy poliuretan.