Koła przemysłowe wykorzystywane są codziennie w magazynach i halach produkcyjnych na całym świecie. Montuje się je do różnego rodzaju wózków widłowych, podnośników, a także wózków transportowych, naładowczych i taczek. Maszyny i urządzenia, które poruszają się na kołach przemysłowych, są stosunkowo ciężkie – koła muszą być więc produkowane tak, by mogły znieść naprawdę wiele. Co przesądza o ich wytrzymałości?
Odpowiedni dobór kół
Aby dane koła przemysłowe pracowały bezawaryjnie, powinny być odpowiednio dobrane do zadania, które będą wykonywać. Przede wszystkim trzeba dobrze obliczyć ich obciążalność (nośność). Fachowcy uwzględniają przy tym charakterystykę ładunku, który się będzie na nich przemieszczał, a także liczbę wszystkich kół danego wózka. Do obliczeń potrzebna jest też znajomość wagi samego wózka. Wynik dzieli się przez branżowy współczynnik K, zależny od rozmieszczenia kół w wózku oraz ich rodzaju (stałe/skrętne).
Pozostałe czynniki wpływające na wytrzymałość kół
O wytrzymałości produktu stanowi też materiał, z jakiego zostały wyprodukowane dane koła przemysłowe. Muszą one być odporne na ścieranie i obciążanie. Wybierając koła przemysłowe, warto również wziąć pod uwagę warunki, w jakich będą one eksploatowane. Te, które będą stale pracowały na zewnątrz, muszą być odporne na działanie niskich temperatur i promieni UV, z kolei te, które mogą mieć do czynienia ze środkami chemicznymi – odporne na ich działanie. Wytrzymałość koła zależna jest również od tego, po jakiej nawierzchni będzie się ono poruszało. Częste przejeżdżanie po progach wymaga wyboru kół, które są na to odporne.
Wreszcie, na wytrzymałość kół przemysłowych wpływa sam sposób ich użytkowania. Jeśli koła nieprzystosowane do pracy w niskich temperaturach będą pracowały np. w chłodni, ich wytrzymałość spadnie. Podobnie, gdy dany wózek będzie pracował pod za dużym obciążeniem, lub na innej nawierzchni niż ta, do której przystosowane są dane koła.